• Secure order
  • Easy return shipment
  • Service-Hotline 03 69 61 69 10
VBS et les loisirs créatifs
Kreul Kreative

KREUL Art Potch Varnish & Glue "Matt", 257 g / 250 ml

(2)
  • Fill volume: 250 ml
  • Solvent-free
Article number 727044
Available
RRP 9,29 €
7,79€
(1 l = 31,16 €)
All prices plus shipping
KREUL Art Potch Varnish & Glue "Matt", 257 g / 250 ml
RRP 9,29 €
7,79€
(1 l = 31,16 €)
Secure order
Easy return shipment
Quantity:
Delivery: Monday, 2026-10-05 - Wednesday, 2026-10-07

Product details

With KREUL Art Potch "Matt" Glue & Varnish, you can easily apply decoupage to a wide variety of surfaces. This water-based, satin-matte glue and varnish dries clear and is perfect for a simple look. What makes this product special is that it can be used both as an adhesive and as a varnish. This means you only need one product to glue on napkin designs and then varnish them. The special adhesive is also waterproof, and any damp adhesive stains can be easily washed off with warm water. KREUL Art Potch Varnish & Glue is also suitable for children ages 6 and up.

The KREUL Art Potch Varnish & Glue containers are equipped with a small, practical spout and a wide opening for broad brushes, making it especially easy to apply the Potch.

Art Potch is suitable for decorating a wide variety of materials, such as wood, cardboard, canvas, cork, ceramics, terracotta, stone, concrete, glass, metal, plastic, and even Styrofoam. The varnish & glue can also be applied to acrylic glass, felt, tiles, photo paper, plaster, leather, MDF, modeling clay, paper, papier-mâché, textiles/fabrics, clay, Styrofoam, and cardboard.

Here’s how it works: Apply a thin layer of Potch to the desired object. Place the top, printed layer of the napkin on top and brush Potch over it. The satin-matte texture of the Potch ensures that the napkin design adheres perfectly to the surface.

With KREUL Art Potch “Matt” Varnish & Glue, you can easily and quickly create your own favorite decorations. Why not give it a try and see how quickly you can achieve a great result?

Tips to use:

Applicable to: Almost all surfaces, especially for Napkin technique.
Apply with: Brush.
Preparations: Surface must be dry, clean, free of dust and grease.
Processing of material: Put the top layer of Napkin on the object and coat with Art Potch Varnish & Glue

Notices under the CLP Regulation
not subject to classification/labelling
  • Age recommendation: from 6 years
  • Applicable to: Acrylic glass, Felt, Tiles, Photo paper, Plaster, Glass, Wood, Keramik, Cork, Creative casting compounds (cured), Plastic, Leather, Canvas, MDF, Modeling clay, Paper, Paper mache, Cardboard / carton, Stone, Styrofoam, Terracotta / Clay, Textiles / Fabrics
  • Silk matt: ✓
  • Transparent: ✓
  • To be applied with: Brushes
  • Fill volume: 250 ml
  • Solvent-free: ✓
  • Manufacturer information
Water base Water base
Waterproof Waterproof
Weatherproof Weatherproof
Made in Germany Made in Germany
Share article:

Order at the same time

Large quantitysmall price

KREUL Art Potch Varnish & Glue "Matt", 771 g / 750 ml
Fill volume: 750 ml
Solvent-free
14,99 €
(1 l = 19,99 €)
RRP 17,99 €

Product Recommendations

Product Recommendations

Our own brand

Unleash your creativity with our VBS Napkin varnish "Matt"! This versatile product combines glue and varnish in one and has been specially developed for the water-based napkin technique. You'll be amazed at how easy this varnish is to use: It dries to a matt finish and can be used both under and on rice paper or napkins. Whether you use cardboard, stone, terracotta or wood , the varnish adheres reliably and ensures a professional finish. Thanks to its odourless and lightfast properties, your artwork will remain radiantly beautiful for a long time.

Apply the varnish with a brush and spread it from the centre outwards to avoid unsightly air bubbles. Your project can be as unique as you are, whether as a decorative eye-catcher in the living room or as a personalised gift.

Order the VBS Napkin varnish "Matt" now and start your next DIY project.

3,69 €
(1 l = 36,90 €)

Ratings

5.00 / 5.00
(2)

Last visited

Warranty Label

The item has been successfully added to your shopping cart.
Your Cart is still empty
Allow cookies and other technologies?

We process your user data by means of 16 cookies and other analysis and tracking technologies ("cookies") to optimise the website, create user profiles and display interest-based advertising. We also access or retrieve information on your end devices. We also pass on some of the data collected in this way to our partners, who may be based outside the European Union, for example in the USA (see „Data protection declaration“). It cannot be ruled out that your data will be linked to other data already stored about you. By clicking on the "Accept" button, you agree to the use of your data. You can refuse the use of your data by clicking on "Refuse". To revoke your consent for the future at any time, to change your settings or for further information, click "Privacy settings" in the footer of each page.

Further options
Settings
Cookies are small text files that are placed on your computer by your web browser to store certain information.
always active
Essential functionalities
Data collected through these services is required to provide basic shopping functions and to ensure the technical performance of the website. To this end, information is exchanged with reliable analysis partners.
Analysis cookies for a better service offering
We collect and store data that is used to analyse user behaviour and evaluate it in order to improve our services. This enables us, for example, to improve the user-friendliness of your customer account. To this end, information is exchanged with reliable analysis partners. This includes the following 3 Cookies and third-party providers:
- Google Analytics of Google Google Ireland Limited
- Mouseflow, a web analysis tool from Mouseflow ApS
- Microsoft Clarity, ein Webanalyse-Tool der Microsoft Corporation
Marketing cookies
We collect and store data for advertising purposes, which allows us to display ads that are relevant to you on partner sites, in apps & emails. For this purpose, information is shared with trusted advertising partners. These include the following 15 cookies and third parties:
- Google Customer Reviews by Google LLC
- Custom Audiences remarketing feature of Meta Platforms Ireland Limited.
- Google Conversion Tracking by Google Ireland Limited
- Remarketing or "Similar Audiences" function of Google Ireland Limited
- Microsoft Advertising of Microsoft Corporation
- Affiliate programme "Awin" of AWIN AG
- Facebook of Meta Platforms Ireland Limited
- Instagram of Meta Platforms Ireland Limited
- Pinterest of Pinterest Inc.
- Embedding of YouTube videos by Google Ireland Limited
- Live chat system of MessageBird B.V. (and this partner then Sentry of Sentry and Polyfill.io of The Financial Times Limited)
- Personalised recommendations from Optimizely Inc.
- Trustbadge of the Trusted Shops AG
- Google Tag Manager from Google Ireland Limited
- Remarketing by NextRoll Inc.